booking.com
Otel Rezervasyon

Bölge / Ülke / Şehir


Giriş Tarihi


Çıkış Tarihi
Forum

Turizm Öğrencileri - Turizm Okulları
 • ACİL ORTAK ARIYORUZ...
  03.04.2016, 15:50:42 - kerem
  ACİL 10 senelik firmamıza ortak arıyoruz...
 • THY BİLETLEME VE GALİLEO SERTİFİKALRIMI KİRALAMAK İSTİYORUM
  31.08.2013, 16:15:23 - HANDAN
  THY DEN ALINMIŞ OLAN BİLETLEME VE GALİLEO SERTİFİKALRIMI KİRALAMAK İSTİYORUM.İLGİLENENLER İÇİN MAİL ADRESİ
 • İstanbul'da okuduğum mesleği(Turizmi) yapamıyorum! (2 cevap)
  21.05.2013, 22:04:54 - fulya
  Lisede Turizm Otelcilik okudum 3+1 yıl. ( 1 yıl tamamen ingilizce hazırlık) ve 2 yıllık da İTÜ turizm otel işletmeciliği okudum. İngilizcem var tecrübe deseniz var. Ama 4 aydır başvurmadığım yer kalmadı bi iş bulamadım!!! Yahu ben okulunu bitirdim bu sektörün bizlere fırsat vermeyip kime veriyorlar anlamıyorum! Tecrübe konusu ayrı bir sıkıntı. Adamlar almıyor ki tecrübe edinelim, nerde edineceğiz biz bu çok meşhur Tecrübeyi acaba ??? Aklı olan turizm okumasın valla okuduk gördük bi işe yaramadığını!
  Cevaplar


  Merhaba Antalyada eleman bulunmuyor. ...
  06.06.2015, 09:37:03 - CAN  Şu an sizin gibi bir elemanı arayan bir çok otel var özellikle Taksim, Sultanahmet civarında. Görüşmelerdeki tavrınız veya beklentilerinizin yüksek olması sıkıntı olabilir mi acaba?
  23.05.2013, 10:25:36 - Alpaslan Özoral
 • stajer ögrenci arıyorum
  06.04.2013, 10:31:03 - alexx
  staj ını turizm acentesinde yapmak isteyen turizm lisesi yada turizm otelcilik okuyan ögrenciler irtabata gecebilirler.ist anadolu yakası

  05336461194
 • Yurtdışında Turizm & Otelcilik Eğitimi Ya da (Maaşlı ve Maaşsız Staj)
  17.05.2011, 18:00:55 - myedu
  Turizm & Otelcilik Eğitimi Nerede Alınır?

  Dünyanın dört bir yanından turizm ve otelcilik okulları, öğrencilerini bu dinamik sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek yetiştirmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Avrupa okulları geleneksel ve kaliteli yapılarıyla turizm otelcilik eğitiminde iyi derecede kabul görürken, Avustralya ve Yeni Zelanda okulları da göz dolduruyor.

  Avrupa, özellikle de İsviçre turizm & otelcilik okullarının beşiği olarak biliniyor. Bu nedenle eğitimlerini Avrupa’da tamamlamış olan adaylar, diğer ülkelerden mezun olanlara göre daha kolay iş bulabiliyorlar. Turizm - otelcilik eğitiminde gelenekselliği ve kaliteyi bir arada sunan Avrupa üniversiteleri, ABD’den Çin’e, Rusya’dan Afrika’ya kadar pek çok farklı coğrafyadan öğrencilerin eğitim aldığı kurumlar olarak tanınıyorlar. Birleşmiş Milletler’in Rusya ve Çin’i geçtiğimiz günlerde 21. yüzyılın turizm pazarı olarak ilan etmesiyle birlikte pek çok öğrenci bu sektörde kendine iyi bir yer bulabilmek için iyi okullarda eğitim almanın yollarını aramaya başladı.

  Turizm & Otelciliğin gelişen ve önemli endüstrilerden olduğu ülkelerde, sektördeki gelişmelere paralel olarak artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması noktasında iyi bir fonksiyona sahip olan Avrupa turizm - otelcilik okullarında okumanın geleceğe dönük faydaları hayli fazla. Özellikle İsviçre okullarının, diğer turizm & otelcilik üniversitelerinden ayrılan, farklı departmanlardaki operasyonel becerilere ağırlık vermek, yiyecek - içecek konusunda sağlam bir bilgi ve birkaç farklı dili kullanarak hizmet vermek gibi artıları bulunuyor. (Örnek okul: Swiss Hotel Management School)

  İsviçre’nin kaliteli ve geleneksel eğitimini biraz pahalı bulanlar için Hollanda’da kaliteli ve fiyat olarak uygun seçenekler bulunuyor. Hotelschool The Hague bunlardan sadece bir tanesi. Hollanda okulları hesaplı olmanın yanında turizm & otelcilik eğitimini geleneksel kalıpların dışında sunarak bu konuda trend belirleyici olduklarını da savunuyorlar.

  Turizm & otelcilik eğitiminin yapısına paralel olarak bir veya iki yıllık sertifika / diploma programlarına sahip İsviçre merkezli özel okullar sektörün talebine bağlı olarak geniş bir yelpazede lisans ve y.lisans programları sunuyorlar. Akademik içerikli bu programlar geleneksel mesleki deneyimleri ileri seviyede eğitim becerileriyle bir arada almak isteyenler için tavsiye ediliyor. Geleceğe ilişkin beklentilerini yüksek tutanların daha fazla eğitim taleplerine paralel olarak sertifika ve diploma programlarına göre lisans ve master programlarına olan talebin arttığı gözleniyor.

  İsviçre’de kurulu özel turizm & otelcilik üniversiteleri her seviye ve alt yapıda öğrenciye hitap eden program yelpazesine sahipler. Halihazırda turizm & otelcilik eğitimi almış lise ve üniversite mezunları yanında başka bir alanda eğitim almış üniversite mezunlarına da hitap eden programlar mevcut.

  Turizm & otelcilik okullarının kalite standartlarını belirleyen farklı organizasyonlar bulunuyor. Avrupa genelinde faaliyet gösteren “The European Foundation for the Accreditation of Hotelschool Programmes (EFAH)” ile İsviçre’de faaliyet gösteren “The Swiss Hotel Schools Association (ASEH)” bunlardan ikisi. 1985 yılında İsviçre merkezli turizm & otelcilik okullarının kalite standartlarını belirlemek ve korumak adına kurulan ASEH’in 12 üye okulu bulunuyor. Bu kuruluşlar tarafından akredite okullar, yabancı öğrencilerin seçimlerini daha sağlıklı yapmalarına katkıda bulunuyorlar.

  İsviçre okullarında turizm & otelcilik eğitimi, bir sömestr akademik eğitim, bir sömestr staj programı şeklinde sunuluyor. Bu süreçte teorik ve mesleki bilgisini geliştiren öğrenciler okulların uluslar arası otel zincirleriyle olan ilişkileri sayesinde de iş arayışında destek kazanmış oluyorlar.

  Avrupa okulları yanında Avustralya ve Yeni Zelanda turizm & otelcilik okulları da oldukça popüler. Avustralya’nın Sydney kentinde kurulu The International College of Touirsm and Hotel Management güney yarı küredeki en büyük yatılı turizm & otelcilik okulu ünvanına sahip. 20 hektarlık bir alana kurulu okul, Sydney şehir merkezine hızlı feribotla 15 dakika mesafede bulunuyor. Okul tarafından sunulan akademik programların Avustralya’nın önde gelen üniversitelerinden Macquarie University ve İsviçre’nin sayılı okullarından Cesar Ritz tarafından ortaklaşa sunuluyor olması da okulun kalite güvencesinin teminatı niteliğinde.

  Yeni Zelanda’nın New Plymouth şehrinde kurulu Pacific International Hotel Management School bu bölge için bir diğer seçenek. Okulda 3 yıl süreli lisans programları yanında 2.5 yıllık diploma programları da sunuluyor. İsviçre’nin prestijli turizm & otelcilik okullarından IHTTI işbirliğiyle programlarını sunan PIHMS, öğrencilerin mezuniyetini takiben iş bulmaları konusunda yüzde yüz destek sağlıyor. Okul, öğrencilerini maaşlı staj programlarına yerleştirerek 4-5 yıldızlı otellerde iş deneyimi edinmesine de yardımcı oluyor.

  Turizm & Otelcilik okulu seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

  1 Turizm & Otelcilik eğitiminde gerek ülkenin gerekse okulun geçmişi ve gelenekselliği önemlidir.
  2 Sunulan programın içeriği nedir? Uluslar arası bir müfredat okutuluyor mu? Pratik tarafları ne kadar güçlü?
  3 Ne tür deceler sunuluyor ve akreditasyon durumu nedir?
  4 Okulun ilişki içinde olduğu eğitim kurumları var mıdır?
  5 Okul, kurulu olduğu ülkenin yerel eğitim otoriteleri tarafından tanınıyor mu?
  6 Hangi otel zincirleriyle bağlantıları var ve irtibatları nasıl?
  7 Mümkünse, halen okuyan öğrencilerden veya mezunlardan referans verebiliyorlar mı?
  8 Mezunlar daha çok nerelerde çalışıyorlar?

  Bırakın My'edu Yurtdışı Eğitim Size Otelcilik Eğitimi Konusunda Başından Sonuna Kadar Sizi Aydınlatsın: Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen Danışmanlarımızı Arayınız. Telefon: 0232- 463 32 50 ve E-mail: info@myedu.com.tr Yoluyla Dilediğiniz Zaman İrtibat Kurabilirsiniz.

 • staj zorunluluğu
  05.08.2010, 10:16:13 - eda'S
  mrb. bi konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. turizm otelcilik lisesinde okuyan öğrencilerin stajı kaçıncı sınıfta başlıoyr? staj zorunluluğu warmı? warsa staj yapacakları şehiri oteli okulmu seçiyor? zorunluluk warmı şimdiden tşkrler...
 • Turizm 1+1 Ortak Önlisans Programı
  30.07.2010, 16:43:38 - sparkle
  merhaba, çankırı karatekin üniversitesinin turizm programı ile yeni zelanda wairiaki teknoloji enstitütüsü arasında açmış olduğu ortak önlisans programına ilişkin bilgileri içeren link ektedir. tercih yapacak arkadaşların özellikle siteye bakmalarını tavsiye ederim.

  http://myo.karatekin.edu.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=166&Itemid=219
 • International Tourism Week (ITW 2010)
  20.01.2010, 10:08:11 - sparkle
  Akdeniz Universitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu, 15-17 Nisan 2010 tarihleri arasinda International Tourism Week etkinliginin ikincisini gerceklestiriyor. Geleneksel olarak her yil turizm haftasi icerisinde yapilmasi planlanan etkinligin temel amaci, turizm haftasinin uluslararasi bir haftaya donusmesine katkida bulunmak.

  ITW 2010 konusu Destination Management and Collaboration among the Tourism Stakeholders olarak belirlenmistir. Destinasyon Yonetimi konusunda cesitli ulkelerden uzman katilimcilarin yer alacagi panel ve konferanslarin yani sira, yurt icinden ve yurt disindan turizm okullarinin tanitimlarin yer almasi planlanmaktadir.

  Detayli bilgi icin www.akdeniz.edu.tr/turizm/ITW2010 web sitesini ziyaret edebilir veya Yrd. Doc. Dr. Yildirim Yilmaz ile yyilmaz@akdeniz.edu.tr e-posta adresinden veya 0242 3102032 ve 0242 227 45 50 nolu telefonlardan iletisime gecebilirsiniz.
 • TORPİLLİ ÇALIŞANLAR
  28.10.2009, 17:33:15 - TURGAY GENÇ
  Turizm Sektöründe Torpilli çalışanlar

  Çalışma hayatımızın büyük sorunlarından biriside torpilli çalışanlardır.Hani hep söylenir ya kamu kurumlarında hep birilerinin tanıdıkları çalışır diye;

  Hatta bu kurumların kadroları birilerinin tanıdıklarına yer bulabilmeleri için şişirilmemiş midir ? hep.

  Hatta devrin başbakanı kamunun sırtında büyük yük oluşturan bu atıl kadrolar için bit terimini kullanmamış mıdır?

  Her ne hikmetse varlığı inkar edilemeyen,sandıkta acısı çıkarılacağı için kamunun sırtından ayıklanamayan bu bitler oldum olası ülkemizin gelişiminin önünde ki en büyük engeldir.Bütün iktidarlar varlığını bilirler,fakat sandık korkusu ile radikal kararlar alamazlar.

  Bu atıl kadro sorunu zaman içerisinde etkisini özel sektörde de göstermeye başlamıştır.Kurumsallaşamamanın etkisi ile kanserli hücreler tüm sektörlere yayılmıştır.

  Turizm sektörü de bu istiladan payını almaktadır.Sektörde ise işe yaramayan atıl kadroların hızla arttığını görüyoruz.Atıl kadroları ise bildiğiniz üzere eğitimsiz,bilgi düzeyi yetersiz,üst düzey yöneticiler aracılığı ile kendisine yer edinen,verim sağlanamayan çalışanlar oluşturmaktadır.

  Sektörün içinde bulunduğu ve özellikle kış aylarında yaşadığı büyük dar boğaz ise mevcut istihdamın bu beceriksiz atıl kadroların arasına katılmasına neden olmaktadır.

  Bana göre bu sorun; gelişimimizin ve kalitemizin artmasının önünde ki en büyük sorunlarından biridir.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi sektörün büyük problemi olan ve kalite kavramının önünde ki en büyük engeli teşkil eden ,mevcut istihdamın büyük kısmını oluşturan,adam olmayı beceremeyen ve adamın adamı olan kalitesiz torpillileri gündeme getirmeyi sektöre ve gençlere karşı görev biliyorum.

  Turizm işletmelerimizin kalite kavramını kurumsallaşma hedefi çerçevesinde işlevsel yapılarında benimsememeleri ve bilimin önderliğinde strateji belirlememeleri,torpilli çalışanların sayısının artmasına neden oluyor.

  Torpilli çalışanlar ile kalite düşüyor.Kalitesizleştiğinizde ise;yalancı,dedikoducu,arkadan konuşan,samimiyetsizliği politik olmak olarak niteleyen,kişisel gelişimi için adım atmayan,bilimi kendisine ışık tutmayan, iki yüzlü çalışanlar ile baş başa kalıyorsunuz.

  İşte bu noktada adam olmanın hiçbir önemi kalmıyor Adamın adamı olmak mantığı tepeye vuruyor.

  Netice olarak işlerini güçlerini bırakıp patronlarını kapıda el pençe karşılayan,işlerini yapmadıkları için değilde,el pence durmadıkları için işlerini kaybetme süreci yaşayan,mesleklerinde başarılı olmadıkları için değil de dedikodu yaparak,ayak kaydırma çabası içerisinde olmadığından işlerinden çıkarılan çalışan manzaraları ile karşı karşıya kalıyoruz.

  Birde insanlarımızın yalakalığı sevmesini de eklersek Double up oluyor.

  İş yaşamında adamın adamı olmak mantığında kurum kültürü yok oluyor.Prensipler ve işleyişte kurallar çiğnenebiliyor.

  Örnekler ile açıklamak gerekirse;

  -Ön büro bilgisi olmayan bir restaurant sorumlusu kış kadrosunda yer bulabilmek için,İnsan kaynakları müdürünün yakını olması nedeni ile Ön büroya geçirilebiliyor.

  -Resepsiyonda çalışan bir şahıs patronun akrabası olduğu için mesai saatine istediği saatte gelebiliyor.Sıkıysa itiraz edin.

  -Yabancı dil bilgisi olmayan bir kişi yetersizliğine rağmen müdürünüz oluveriyor.

  -İşe alım süreçlerinde hiçbir kriter uygulanmıyor.

  -Patron size ne bilirsen bil kardeşim,benim yakınım müdür olacak onun talimatları uygulanabilecek diyebiliyor.

  -Ahmet Bey"in tanıdığı geldiği için işinizi kaybedebiliyorsunuz.

  -Yalaka olmadığınız,Müdürünüzün özel işlerini yapmadığınız için muhasebeye gidip hesap kesmek zorunda kalabiliyorsunuz

  Sektöre bakalım;

  Bu kadar büyük bir ekonomiden büyük bir istihdam göçü söz konusu,Bu göçün nedenlerini sorgulamamız gerekiyor.

  -Turizmciler niçin diğer sektörlere kayıyorlar?

  -Turizm sektöründe dedikodu,yalan,hile,iki yüzlülük niçin diğer sektörlerden daha yoğun?

  -İnsanlar kışın nasıl geçiniyorlar?

  -İki dil bilen,iki üniversite mezunu bir Turizmci niçin hala asgari ücretle çalışıyor?

  Bu noktada genelleme yapmamakla birlikte karşımıza sektörün acı gerçeği çıkıyor.Adam olmayı başarabilmek yada adamın adamı olabilmek;

  Adam olmayı başarabildiğinizde istediğiniz mevkilere gelmekte sıkıntı yaşıyor,aldığınız eğitim,sahip olduğunuz bilgi birilerinin ayak oyunlarına kurban edilebiliyor.Dedikodudan ,yalandan uzak durmanıza rağmen insanlara malzeme konusu olabiliyorsunuz.Önünüze konan kalite hedefleri önünde ki engeller artıyor.

  Adamın adamı olabildiğinizde ise;Birilerine sırtınızı dayıyor.Kişiliğinizden ödünler veriyor,o kişi ile yürüyor,yükseliyorsunuz.

  Kaliteyi hedeflemeyen ve büyük kısmı torpillilerden oluşan işgücünün mevcut olduğu konaklama işletmelerinde disiplin yok oluyor.

  Basit örnekler ile ifade etmek gerekirse;

  -Yemeklerden şikayet eden bir misafire ""sanki kendi evinde bu yemekleri görüyor"" yakıştırması yapılabiliyor.

  -Odasından şikayet eden misafire ""beğenmiyorsan git demek"" sıradanlaşıyor.Bu davranışı sergileyen İşgören Müdüründen aldığı güçle müdürüne ""Misafir zaten kafadan hastaydı.Kaprisliydi.""gibi bir açıklama yapabiliyor.

  Kısacası Torpilli çalışanlar ile iş yaşamında kalite düşüyor.Torpili ve yöneticiye yakınlığı güç olarak gören çalışan daha rahat tavırlar sergileyerek işletmeyi uzun vadede büyük zararlara uğratabiliyor.

  İçinde bulunduğumuz konjüktürde Konaklama işletmelerimizin ülkemizde bir çok işletmeden daha önemli bir mevkide bulundukları inkar edilemez bir gerçektir.Siz Ülke olarak dışarıda ne kadar çok tanıtım yaparsanız yapın,tanıtımınızın gerçek ve en önemli kısmı otellerinizde verdiğiniz hizmet ve kalitedir.Yani gerçek tanıtımı otellerinizde verdiğiniz hizmet ile yapmaktasınız.

  Bu nedenle Otellerimiz Torpil mantığından uzaklaşmalı,işinin ehli profesyonelleri işin başına getirmelidir.Bu noktada POYD vb... sivil toplum örgütlerini adres olarak gösterebilirim.

  Ne kadar acıdır ki sektör bir işe girebilmek için adam arayan,torpil arayan işgörenler ile dolu.İşte bu tablo gençleri sektörden uzaklaştırıyor.Sektör bindiği dalı kesmeye devam ediyor,Sektörün işgücü kaynağı olan istihdam atıllaşıyor ve istihdam göçü yaşanıyor.Ülkemiz kaybediyor.

  Sevgiyle kalın
 • iş bulamıyorum tavsiyeye ihtiyacım var. (3 cevap)
  15.09.2009, 09:15:19 - seher
  turizm ve otel işlt. mevzunuyum ing ve bilgisayar sertifikam var stajımı antalyada yaptım ama otelde çalışmak istemiyorum halkla ilişkilerde devam etmek istiyorum acaba halkla ilişkiler sertifikası alsa bu yönde devam edebilirmiyim iş bulma imkanım ne olur?
  Cevaplar


  merhaba, bence bodrumu denemelisiniz, buradaki otellerin ciddi eleman ihtiyacı var ve su an alımlara basladılar. genel bodurm bilgisi ve yerleri http://www.bodrumlook.com adresinden bulabilirsin, bol şanslar.
  05.04.2010, 20:27:51 - bodrum look  kesinlikle deneyime bakılıyor.ne sertifikan olursa olsun deneyim çok önemli..bence bir iki ay dişini sıkıp işi öğrenmek amacıyla staj yapmayı dene derim..faydası olur..
  11.12.2009, 16:10:31 - müzeyyen

  Merhaba, Sadece sertifika aldınız diye iş bulacağınızı zannetmiyorum ama kariyer hedefiniz bu yönde olacaksa temel bilgileri doğru kişilerden öğrenmeniz faydalı olacaktır. Halkla ilişkiler ile ilgili internet'te mutlaka gruplar vardır. O gruplara katılmanız ve tavsiyeler almanız daha doğru olacaktır. Alacağınız sertifika iş bulmanız konusunda mutlaka size bir avantaj sağlayacaktır ama sizin de bildiğiniz gibi şu zamanda ne sertifika ne de diplomalar pek bir işe yaramıyor. Daha önce bu işi yapıp yapmadığınıza bakılıyor.
  17.09.2009, 17:02:09 - Alpaslan Özoral
 • AVRUPADA STAJ İMKANI (1 cevap)
  09.08.2009, 19:44:34 - kuleli
  BEN LİSE 2 YE GEÇTİM.TURİZM VE OTELCİLİK LİSESİNDEYİM.RESMİ STAJIMI AVRUPADA NASIL YAPABİLİRİM.BİLGİ VERİRMİSİNİZ...
  Cevaplar


  Yurtdışı eğitim danışmanlığı firmalarına git görüş..Amerika,canada,ingiltere,almanya,ispanya,g.afrika gibi ülkelerde staj imkanı var turizm sektöründe hem mükemmel bir tecrübeye sahip olursun hemde dil öğrenirsin.cv ye yurtdışında staj yaptığını belirtirtincede iş görüşmelerinde 100 lerce kişinin önüne geçebilirsin.
  19.11.2009, 20:32:37 - sinan


 • staj (4 cevap)
  25.05.2009, 23:41:17 - mkddal
  arkadaşlar anadolu lisesi turızm otelcılık öğrencısıyım stajımda hangı bölümü seçmemi tavsıye edersınız fıkırlerınıze ihtıyacım var..:)
  Cevaplar


  Mutfak senin için en iyi tercihtir.Geleceği olan ve yaş sınırı bulunmayan bölümdür.. :) önbüro olursan belli bi yaşa kadar çalışablrsin estetik ve görsellik ön plandadır şahsen ben onburo mezunu olarak mutfaği öneriyorum sana :D
  24.02.2010, 22:07:39 - Onur  restaurant veya housekeeperi önermem bence en iyisi ön büro
  05.12.2009, 22:00:44 - emirhan

  Gelecekte iyi bir kariyere sahip olmak istiyorsan mutlaka mutfak'tan başlamalısın.
  12.08.2009, 08:59:45 - Alpaslan Özoral

  ilerisi için mutfak bölümünü seçebilirsin.yararını göreceksin.veya önbüro...
  26.05.2009, 01:41:47 - Ali
 • sizce?? (1 cevap)
  14.05.2009, 00:07:30 - işletmeci
  ege üniversitesi spor yöneticiliği 3. sınıf öğrencisiyim.seneye okulum bitiyor.spa sektöründe kariyer yapmak istiyorum.bunun için estetisyenlik ve masörlük bekgelerini aldım.iyi bir yönetici işi bilmeli mutlaka diye düşünerek.ingilizcem orta üstü.sizce bu alanda kariyer şansım nedir??
  Cevaplar


  Bu alanda kariyer şansın oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum artık yer gök SPA oldu Spa'sız oteli otelden saymıyorlar. Bir lisan değil ikinci lisanî'da mutlaka öğrenmelisin. Başlangıç yapacağın firmayı seçerken dikkat etmeni tavsiye ederim.
  17.09.2009, 17:06:48 - Alpaslan Özoral


 • Yeni Mezunlar Ne Yapmalı? (3 cevap)
  13.05.2009, 14:53:59 - deniz deniz
  Üniversiteden yeni mezun olmuş bir kişi kariyer planlarını hangi doğrultuda devam ettirmeli? Veya iş görüşmelerimde -F&B olsun- süpervizörlük için ne kadar daha zamana ihtiyacım var? Açıkçası o kadar yıl eğitimden sonra insan tekrar en alttan başlamak istemiyor.
  Cevaplar


  merhabalar turizm alanında amerika stajı duşunursen eger yardımcı olmak isterim exploreedu.com.tr@gmail.com bize mail atarak ulaşabilrsin teşekkürler
  17.03.2010, 11:47:44 - Explore Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer  Turizm sektöründe Üniversite mezunu olman iyi bir avantaj olmakla birlikte işe baştan başlamalısın mesela mutfak, mesela stewarding. Gelecekte gerçekten ayaklarının üstünde sağlam durmak istiyorsan basamakları teker teker ve sırayla çıkmalısın. İşe alırken nereden mezun olduğuna değil daha önce kaç yıl, nerede ve ne iş yaptığına bakıyorum.
  17.09.2009, 17:11:25 - Alpaslan Özoral

  deniz sen bnm lojman konuma değindin ben de sana bu konuda fikir verim.eğer mesleğe atılacaksan ingilizcenden orta seviyedeyse amerikada ınternshıp programına katıl yada h2b orda belli bir zaman tecrübe edindikten sonra burda yada orda sertifika programlarına katıl ve kendini geliştir ondan sonrasını dert etme istediğin alanda yükselirsin
  13.05.2009, 15:49:55 - sinan
 • GENÇ TURİZMCİLER UMUT AŞILADI
  08.04.2009, 15:51:08 - TURGAY GENÇ
  Genç Turizmciler Derneği'nin 'Genç Kariyer' adıyla başlattığı paneller dizisinin Çanakkale 18 Mart Üniversitesi durağındaki buluşmaya, umut veren konuşmalar damgasını bastı.

  Konuşmacılar, otellerde artık genç ve eğitimli ikinci kuşağın dümenin başına geçtiğini, turizmde nitelikli elemen arayışlarının devam ettiğini ve turizmin üstüne çöken kara bulutların önümüzdeki günlerde dağılacağına dikkat çekerek, yarının turizmcilerine "umudunuzu kaybetmeyin, umutlu olmanız için birçok neden var" mesajını verdiler.

  Çanakkale'deki 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Troia Kültür Merkezi'nde & Nisan'da gerçekleştirilen paneli ÇOMÜ Turizm Topluluğu Başkanı Erhan Karslı yönetti. Panele TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Üyesi Turgay Genç, Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bulut Bağcı ve EduRehber şirketinden Mahmut Caba konuşmacı olarak katıldı. İlk sözü alan TUYED Başkanı Köfteoğlu, hazırladığı sunumun başında "Size kuru kuruya 'umutlu' olun mesajı vermek yerine, umutlu olmanızı sağlayacak bazı verileri paylaşacağım" diyerek şu bilgileri verdi:

  "Capital Dergisi, 'Üniversitelilerin ideal Şirketleri' adlı çalışma kapsamında Türkiye genelinde 54 üniversiteden öğrencilerle bir araştırma yaptı. Araştırmadan çıkan; mezuniyet sonrası aile ve gençler ilk tercihlerini ticarete atılmaktan yana kullanıp, turizm alanında çalışma tercihinin ilk 4-5'te yer alması son derece ilginç. Araştırmaya katılan gençlerin verdiği yanıtlar, mezuniyet sonrası iş bulma konusunda son derece iyimser oldukları gösteriyor.

  İkinci kuşak dümenin başına geçiyor
  Bu arada yarına umutla bakmanıza neden olacak diğre bir gelişme olarak her alandaki gençleşmeyi örnek oalarak gösterebilirim. Artık çalışacağınız turistik tesislerede dümenin başına ikinci kuşak gençler geçmeye başladı. Bu kuşağın en büyük özelliği eğitimli ve dünyada olup bitenleri izliyor olamaları. Bu da karşınıza düne nazaran daha anlayışlı, vizyon sahibi patronlar çıkmasına yol açıyor."

  Gençleşme hareketinin yönetici kadrolarda net olarak görüldüğünü belirten Köfteoğlu, "2002'de 51 olan genel müdür yardımcısı ortalama yaşı, 2008 yılında 43'e kadar indi" diye konuştu. Turizmde her yeni trendin yeni iş alanları da yaratacağını belirten Köfteoğlu, gençlere şu önerilerde bulundu: "10 yıl önce turizmdeki pozisyonları sayarken çoğumuzun aklına gelmeyen Caddy (kedi), golfün yaygınlaşmasıyla önemli bir meslek haline geldi. Önümüzdeki günlerde bunlara yenileri eklenecek. Ayrıca, çevreye duyarlı tesislere 'Yeşil', 'Beyaz' yıldız verilmeye başlanması günümüzde buraları kontrol edecek alanında uzman kişilere olan ihtiyacı arttırıyor. Yeni alanları fırsata çevirmek istiyorsanız dünyada olup bitenleri yakından izlemelisiniz."

  Sevdalı olmalısınız
  Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Üyesi Turgay Genç, günümüzde turizmde bazı sıkıntılar olduğunu anımsatarak şunları söyledi:

  "Olaylara kısa vadeli bakmayın. Bu sıkıntılar önümüzdeki günlerde bitecek. Tesislerimiz güzel, bunlar kaliteli eleman çalıştırmak istiyor. Mevcut otellere ek olarak, dünyanın önde gelen zincirleri Anadolu'da otel açmayı planlıyor. Bunların şehir oteli olacağından hareketle, eğitimli personele yani sizlere olan ihtiyaçın artacağı bir gerçek. Otel yönetecekseniz bütçeye önem vermelisiniz. Gerçek gelirinizi göremezseniz uzun vadede stratejik planlar yapamaz, yatırım kararları alamazsınız. Turizmde çalışmak için sevdalı olmalısınız. Bilgiye açık olun, peşinden koşun. Bunun önemini başlangıçta değilse bile ileride daha iyi anlayacaksınız."

  Gençlik kokteyleri geliyor
  Genç Turizmciler Derneğinin henüz çiçeği burnunda bir dernek olmasına karşın önemli işler başardığını belirten Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bulut Bağcı, "TİFAŞ'la ortaklaşa İstanbul'da 'Turizmde Markalaşma ve Türkiye Turizmi' konferansını düzenledik. Genç Kariyer adıyla başlatığımız paneller dizisinin ilkini Antalya gerçekleştirdik. Ankara, İzmir ve İstanbul'da genç turizmcileri kaynaştırmak adına 'Gençlik Kokteyleri' düzenleyeceğiz. Sitemizde yer alan Genç Kariyer bölümünde staj ve iş ianlarına yayınlıyoruz. Önümüzdeki günlerde iş başvurularını sonuçlandırmaya yönelik bir web sitesini devreye sokacağız: Biz turizm eğitimi alan gençlerin sektörde istihdamına yardımcı olarak, ülke turizmine katkı sağlamayı planlıyoruz" dedi.

  ABD'de turizm stajı fırsatı
  Panelin son konuşmacısı EduRehber'den Mahmut Caba şirketinin öğrencilere sağladığı staj programı hakkında bilgiler verdi. Söz konusu stajın ABD hükümeti tarafında turizmcilere sağlandığını anımsatan Caba, "Staj sonunda sertifika veriliyor. Mezuniyet sonrası 2 yıl çalışıp deneyim kazanabilirsiniz. Maaşlı bir staj olan program sayesinde hem para kazanıp, hem de otel, restoran veya golf kulüplerinde çalışıp deneyim kazanabilirsiniz" dedi.
  Panelin sonunda teşekkür belgelerini alan konuşmacılar okuk yönetimiyle toplu fotoğraf çektirdi.
 • Geçtiğimiz günlerde Genç Turizmciler Derneği tarafından ödüle layık görülen
  25.02.2009, 23:28:08 - TURGAY GENÇ
  Geçtiğimiz günlerde Genç Turizmciler Derneği tarafından ödüle layık görülen Profesyonel Otel Yöneticisi ve Turizmdebusabah köşe yazarı Sayın Turgay GENÇ,Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen Turizmde Genç Kariyer konulu konferansta Turizmci gençlere Otel işletmelerinde takım ruhunu ve Genç Turizmcilerin ülkemiz için ne denli önem arz ettiklerini anlattı.
  Turgay Genç Konuşmasında;Otel işletmelerinde hizmet kalitesinin geliştirilmesinin olmazsa olmaz şart olduğunu,kaliteli hizmetin sürekli eğitim alan,değişime ayak uyduran kaliteli gençler ile sağlanabileceğini bununla birlikte eğitim düzeyi yüksek bilgili gençlerin bir takım ruhu içerisinde hareket etmeleri gerektiğini,işte başarının biz anlayışına bağlı olduğunu belirtti.

  Konuşmasını Sektördeki çarpıklıklardan örnekler ile süsleyen Genç;Bu çarpıklıkların ancak eğitimli Turizmci gençler ile çözülebileceğini,Gençlerin sıradan Turizmciler olmadıklarını,Bu nedenle ülkemizin geleceğine yön verecek genç Turizmcilerin,mesleklerine herkesten daha çok sahip çıkmaları gerektiğinin önemi üzerinde durdu.

  Sayın Genç’in Sunumu;

  “Aynı hedefler, aynı değerler ve aynı çalışma anlayışı çevresinde birbirine yakınlaşan, kısacası aynı dilde konuşan takım üyeleri büyük bir sinerji oluştururlar. Bu sinerji ise işte başarıyı getirir.İşte başarı “biz’’ anlayışının bir sonucudur.

  Doğru ve sürekli iletişim biz olmanın temelidir. Bu noktada iletişim açık, net, dürüst ve güvene dayalı olmalıdır. Yani tüm ekip üyeleri birbirlerine güvenmelidir.
  Takım içerisindeki etkileşim ancak doğru iletişim ile gerçekleşebilir.Takım ruhu anlayışında hiç kimsenin mazeret üreterek ‘’bu benim işim değil’’ deme hakkı yoktur. Herkes başarıyı paylaştığı gibi başarısızlıkta sorumluluk taşımalıdır.

  Bu durum günümüzde, doğru ve düzenli işleyen sistem anlayışının, en az kaliteli personel anlayışı kadar önem kazandığını ortaya çıkarıyor.

  Burada sistem geliştirmek ve sistemli futbol oynamak gerekiyor. Mevcut oyuncuları kazanmak, eksikliklerini görüp gidermek, sistemin parçası haline getirmek ise lidere düşüyor.

  Sistemin parçası olamayacak, sisteme ve diğer takım üyelerine zarar verecek olanları göndermek de liderin işi…

  Artık günümüz profesyonel insan kaynakları değerlendirme sürecinde, kişinin hobilerinden, yaptığı spor dallarından dahi takım oyuncusu olup olamayacağı, emir altında çalışıp çalışamayacağı belirlenebiliyor.

  Sevgili Genç Arkadaşlar,

  Başarılı bir takım oyuncusu olmak için,

  - Açık, güvene dayalı, dürüst iletişim kurun
  - Paylaşıma açık olun,bilgiyi paylaşın
  - Değişime ayak uydurmak için çaba gösterin
  - Takım Arkadaşlarınızı sürekli motive edin
  - Ben merkezci olmayın, biz düşüncesi ile hareket edin
  - Dedikodu yapmayın, dedikodu yapanlara izin vermeyin
  - Yanlışları lideriniz ile paylaşın
  - İş ile arkadaşlığı ayırın,iş ve özel hayatınız arasında denge kurun
  - Esnek olun
  - Öğretici ve öğrenen olun
  - Eleştiriye açık olun
  - Eksik yönlerinizi, bilgi eksikliklerinizi kabul edin ve geliştirin
  - Sorunun değil, çözümün parçası olun
  - Yaşadığınız sorunlardan ders çıkartın, sorunları gelecek hayatınızda size yol
  gösterecek bir fırsat olarak değerlendirin.

  Takım olmak, bir takım ruhuna sahip olmak, ortak amaç için takım çalışması ile hareket etmek ve başarıya odaklanmak mutlaka olumlu sonuç verecektir.
  İşinize, mesleğinize bulunduğunuz gruba saygı duyun, bu sizde bir aitlik duygusu oluşturacaktır.

  Başarıda ise bu "bizim başarımız" hissi sizleri onura edecektir.

  Unutulmamalıdır ki; Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler ise paylaşıldıkça çoğalır.
  Ve insan, doğası gereği bir sosyal gruba ait olmak hissiyatına sahiptir.

  Biz departman yöneticilerine ise bu noktada mevcut kadrolarımızı geleceğe
  hazırlamak, onlara liderlik etmek, hedeflerine yön vermek, eğitim eksikliklerini
  giderip sektöre kazandırmak adına çok büyük görevler düşüyor.

  İnsanlara yol gösterir, onlara bir şeyler öğretir, eğitim eksikliklerini giderir, ortak hedefler belirler ve bu doğrultuda onlar ile birlikte ekip ruhu içerisinde çalışırsanız, hem başarıyı yakalarsınız hem de personel devir oranınız düşer.

  Değerli Genç Arkadaşlar;

  Globalleşen Yeni Dünya düzeninde bizde globalleşeceksek kendi öz sermayemiz ile kurulmuş kaliteli hizmet veren büyük ulusal markalarımız ile bu düzende yer almalıyız.Bunu başaramadığımız taktirde zaman için de tarih sayfalarına gömülmeye mahkumuz.Sizler ile kaliteli hizmet sunan ulusal markalarımızın Küreselleşen dünya düzeninde daha üst noktalarda daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.

  Bu bağlamda gençlere kişisel gelişimlerini tamamlamak kendilerini geliştirmek adına büyük görevler düşüyor.Kaliteli takım oyuncularından oluşan bir takım elbet başarıyı yakalayacaktır.

  Sektördeki çarpık yapı ancak sizin gibi eğitimli turizmci gençler ile çözülebilir.Bu nedenle Ülkemiz geleceğine yön verecek genç turizmcilerin mesleklerine herkesten daha çok sahip çıkmaları gerekiyor.

  Sevgiyle Kalın,
 • Genç Turizmciler Derneği, sektör yöneticileri ile gençleri buluşturuyor…
  16.02.2009, 23:07:02 - TURGAY GENÇ

  “Turizmde Genç Kariyer” başlığı altında, turizm eğitimi alan gençler ile turizm yöneticilerini buluşturmayı planlayan Genç Turizmciler’in ilk paneli 20 Şubat 2009, Akdeniz Üniversitesi Olbia A Salonu’nda yer alacak. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bulut Bağcı, “Amacımız gençlerimiz ile sektör yöneticilerimiz arasında bir bağ kurup yöneticilerimizin deneyimlerini gençlerimize aktarmaktır. Bu bağlamda Akdeniz Üniversitesi oturumu, “Turizmde Genç Kariyer” panel dizimizin ilkini oluşturmaktadır. Gençlerimizin kariyer konusunda büyük talepleri var. Ülkemizin çeşitli üniversitelerinde eğitim alan turizmci arkadaşlarımız, staj yaptığı veya staj yapmak istediği kurumun Genel Müdürü veya bir yöneticisi ile fikirlerini paylaşacak bir platform arayışı içerisinde idi. Eminim bu platform sektördeki bilgi aktarımı ihtiyacı karşılayacaktır ve biz, Genç Turizmciler olarak, turizm eğitimi alan gençlerimizin istekleri doğrultusunda, global bir vizyon ile yolumuza devam edeceğiz."

  Programda yer alacak konu başlıkları ve konuklar;

  1. Oturum 13.30 – 14.45

  Adil Gürkan ( Turizm Danışmanı) : Turizmde İnsan Kaynakları
  Volkan Şimşek (POYD Başkanı) : Turizmde Genç İstihdamın Önemi ve Turizmin Gelecek Vizyonu
  Bulut Bağcı ( Genç Turizmciler Derneği Başkanı ): Genç Turizmcilerin Sektöre Bakışı
  Beykan Çizel ( Akademisyen ): Akademisyen Bakışıyla Turizmde Genç Kariyer


  2. Oturum 15.00 – 17.00

  Yıldırım Yılmaz ( Akademisyen ) : Kariyere Giden Yolda Alınan Eğitimin Önemi
  İlknur SELÇUK ( Antalya İl Kültür ve Turizm Müd. Yrd ): Genç İstihdamın Turizm Tanıtımına Katkıları
  Arzu Yüncü ( Dedeman Antalya İnsan Kaynakları Müdürü ) : İnsan Kaynakları Politikaları ve Sektör Deneyimleri
  Turgay Genç ( Front Office Manager) : Otel İşletmelerinde Lidelik ve Takım Ruhu
  Hüseyin Hakkı Kahveci ( Otel Müdürü ) : Küresel Ekonomik krizin Turizm ve İstihdam üzerinde ki etkileri
  Behiye Arslan (ATMED Yönetim Kurulu Üyesi ) : Otelcilikte Kariyer ve Yeni Trendler

 • Oda Servisi(yardım) (3 cevap)
  15.02.2009, 13:01:11 - AyHanN
  Merhablar... Fethıye anadolu otelcılıkte okuyorum oda servısı hakkında bana yardım edermısınz???(tramp0067@hotmail.com)
  Cevaplar


  Önce bilgileri ekledik daha sonra kolaylık olsun diye site içinde arama motoru yaptık ama daha çok çalışmamız gerekiyor herhalde:) 1. Sol başlılarda yer alana (arama) yazan yerin sağ tarafındaki kutuya oda servisi yazarsan aradığın bilgiye daha kolay ve direk olarak ulaşabiliyorsun. 2. O olmaz ise Bilgi kaynağı başlığında - Yiyecek ve içecek satırına git onu tıkla orada oda servisi diye başka bir başlık var. Umarım bulursun. Sevgiler,
  19.02.2009, 00:27:47 - Alpaslan Özoral  Yaklaşık 1 haftadan beri arıyorum ama hala bişey bulamadım... Biraz yardımcı olursanız gercekten cok sevınırım...
  17.02.2009, 22:17:16 - Ayhan

  Merhabalar genç otelci arkadaşım, Sizin gibi yardım isteyen başka bir arkadaş için bilgi kaynağımıza detaylı bilgiler eklemiştik. Sende en azından bir araştırma yapıp istediğin bilgilere ulaşabilirsin. Sevgilerimizle,
  17.02.2009, 19:19:00 - Alpaslan Özoral
 • Turizm sektörü Türkiye'nin olmazsa olmazı...
  20.01.2009, 03:20:57 - TURGAY GENÇ
  Ekonomik krizin tüm etkilerini fazlası ile gösterdiği şu günlerde Türkiye yine Turizm sektöründen medet ummakta. Daha önceki yıllarda olduğu gibi Turizm sektörü bu yılda ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek.  Türkiye ekonomisini incelediğimizde ürettiğinden fazlasını tüketen, ithalata bağlı bir ekonomi çıkıyor karşımıza. Kısacası Ülke olarak bir üretim ülkesi olamadığımız sürece krizler hep kapımızda olacak.Ve bizler etkilendiğimiz her krizde Yabancı Sermayenin ülkemizden çıkmaması için her türlü tavizi vereceğiz.Tıpkı bugün yabancı sermaye sahiplerine yönelik özel uygulamaların varlığı gibi.
  Oysa Cumhuriyetin ilk yıllarında savaştan çıkan bir ülkenin lideri Büyük Önder Mustafa Kemal, 1923 yılında İzmir'de toplanan 1'inci İktisat Kongresi'nin açılış konuşmasında yabancı sermayeye karşı olmadığını, yasalarımıza uymak şartıyla yabancı sermayeye gerekli güvencenin verileceğini açık bir şekilde dile getirmişti. Gazi Paşa'nın bizlere emanet ettiği Cumhuriyetin bugün geldiği acı nokta ortada. O günkü dik duruşun bugün sergilenememesi ne kadar acı.

  Üstüne üstelik ne kadar acıdır ki; Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak 2009 Yılı Bütçesine Özelleştirme gelirlerinin de katıldığını görüyoruz. Bu geçinemediğimiz için evdeki eşyalarımızı satmaya ve geliri ile erzak almamıza benziyor. Bütün bunlar yaşanan son kriz ile birlikte ülkemizin daha da fakirleştiğini gösteriyor.

  Üretim yapmakta olan sanayi şirketlerimizin hemen hemen tamamının teknik alt yapısı yabancılar tarafından sağlanmakta. Allahtan ülkemizde işçilik ucuz; birde ucuz olmasa o zaman yabancılar hiç ülkemize yatırım yapmayacak.
  Zeki ÖKTEN'in ''Çinliler geliyor'' isimli filmini izleyenler ne demek istediğimi daha net anlayacaklardır. Filmde Çinliler Küçük bir Ege kasabasına yatırıma karar verirler.Çinliler daha yatırıma başlamadan kasabada Çin Kültürü hakim olur.

  Bugünkü duruma baktığımızda manzara içler acısı.Ulusal sermayeye sahip bankalarımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.(ABD'de 8.500 banka var iken ülkemizde toplam 30 banka bulunuyor.)Birkaç örnek dışında Ulusal Sanayinin varlığından tam olarak söz edemiyoruz. Kamuya ait olan ve kar eden kurumlarımız dahi yabancılara satılmış durumda.Tarımda dışa bağımlı hale geldik.Enerjide tamamen ithalat hakim.Dış ve iç borcumuzu döndürebildiğimiz oranda ülkemiz ekonomisinin iyi olduğu yalanı ile kendimizi avutuyoruz.

  Peki elimizde ne kaldı?

  Elimizde doğal ve tarihi güzellikler ile bezenmiş,tarihin yazıldığı ve tüm dünyanın gözünün olduğu büyük bir Anadolu Coğrafyası var.

  Ülkemiz işte bu dönemde daha çok Turizm ile ön plana çıkmalı,turizme daha çok yatırım yapmalı ve tanıtıma ayırdığı payı arttırmalı..

  2008 Yılının Nisan ayında yazmış olduğum "Merkez bankası verilerine göre turizm sektörü ekonomik krizlere çare" isimli makalemde krizlerin turizm sektörünün verimli olduğu yaz dönemlerde değil genellikle kış aylarında gerçekleştiğini belirtmiştim.Şimdi yine karşımızda aynı kriz senaryoları var.Üzgünüm ama teğet geçmediğini Bursa'da ki 57 Bin işsizden anlayabiliyoruz.
  Güçlü bir Turizm sektörü ülkemizin yaşanılması muhtemel krizlerden daha az etkilenmesini sağlayacaktır.

  Sektörümüzün dış ödemeler dengesi üzerinde ki olumlu etkisini, Bacasız sanayi olarak ekonomimiz üzerindeki itici gücünü Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay'ın çok iyi bildiğine ve bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu bünyesinde gerekli çalışmaları yapacağına inanıyorum.

  Güçlü bir ekonomiye sahip olmayan Türkiye için turizm sektörünün desteklenmesi ,ödemeler dengesinin sağlanması ve ülkemizin ekonomik krizlerden mümkün olduğunca az etkilenmesi için olmazsa olmaz şarttır.

  Sevgiyle kalın;